Porady

Urządzenia WEFA są dedykowane pod konkretne marki samochodów, co sprawia, że integrują się z systemem w samochodzie i pozwalają na obsługę z poziomu fabrycznego radia i kierownicy multifunkcyjnej. Zasilane są z gniazda zmieniarki, komunikują się z radiem i samochodem.

W odróżnieniu od transmiterów FM, gdzie dźwięk przesyłany jest analogowo przez fale radiowe (użytkownik musi szukać!!! wolnego pasma), urządzenia WEFA przesyłają dźwięk najwyższej jakości poprzez przetwornik cyfrowy, bezpośrednio do radia. Pozwala to na świetną jakość dźwięku zarówno z USB jak i poprzez Bluetooth oraz pełną obsługę z fabrycznych przycisków.

Wszystkie urządzenia WEFA serii 6 (606/605/603/602/601) rozpoznawane są przez radio jako „Zmieniarka  płyt CD-CHANGER” przełączenie radioodbiornika aby aktywować urządzenie odbywa się zazwyczaj po włączeniu „MODE;”MEDIA”;”SOURCE”;”DISC”lub 2x”CD” (lub innego przycisku służącego do zmiany źródła pomiędzy FM/CD a CD CHANGER.

Nie, wystarczy że radio fabryczne posiada gniazdo do podłączenia zmieniarki (zdecydowana większość radioodtwarzaczy fabrycznych z roczników 1995 – 2012 posiada taką funkcję).

Jeżeli samochód posiada zewnętrzna zmieniarkę płyt CD w schowku lub podłokietniku i nie jest ona wbudowana w radio musi zostać odłączona. Urządzenie WEFA zastępuje ją w takim wypadku.

Jeżeli zmieniarka zintegrowana jest w panel radia (np.Volvo, Honda,VW) to urządzenie „WEFA” działa niezależnie jako tzw. „druga zmieniarka” ( wyjątek to radia Nissan oraz Mazda 3 – gdzie urządzenia WEFA nie są obsługiwane.)

W zdecydowanej większości samochodów podłączenie sprowadza się do wpięcia kostki łączącej urządzenie WEFA do radia.

W samochodach grupy VAG (VW AUDI,SEAT,SKODA) wymagane jest podłączenie masy (czarnego przewodu z oczkiem do obudowy radia).

W samochodach VOLVO – dla WF 606 wymagane jest podłączenie +12V.

W niektórych samochodach TOYOTA/LEXUS/HONDA/VOLVO/SUBARU w przypadku, gdy złącze zmieniacza jest zajęte, wymagane jest zastosowanie rozdzielacza Y w celu zachowania wszystkich funkcji radioodtwarzacza.

W samochodach NISSAN /INFINTY – wymagane jest podłączenie +12V i +12V ACC.

Naszym zdaniem technicznie nie ma przeciwwskazań, ponieważ montaż urządzeń nie wymaga specjalistycznych, drogich  narzędzi (poza Peugeot/Citroen gdzie wymagana może być aktywacja komputerem serwisowym).

Podstawowym  problemem może okazać się demontaż radia, tak by dostać się do jego tyłu i nie zniszczyć elementów kokpitu.

O ile, w przypadku niektórych radiach trwa to 30 sek i sprowadza się do włożenia dedykowanych kluczy, w niektórych samochodach może być związane z demontażem kilku elementów tapicerki (np. Honda Civic UFO :)).

Montaż urządzenia WEFA może wymagać odłączenia radia od zasilania.

W każdym wypadku klient powinien oszacować swoje możliwości.

W celu ułatwienia w zakładce porady udostępniamy nasze wskazówki dedykowane pod konkretne marki samochodów.

Posiadamy także parterów handlowych, którzy służą Państwu fachową wiedzą, w zakresie naszych urządzeń i z pewnością podołają instalacji w trudnych przypadkach.

Urządzenia WEFA nie wymagają kodowania lub aktywacji.

Wyjątek stanowi tylko grupa PSA Peugeot /Citroen, gdzie jeżeli fabrycznie nie było zmieniarki płyt CD może być wymagana aktywacja zmieniarki w BSI oraz wyświetlaczu.

Po prawidłowym podłączeniu urządzenia WEFA i przejściu radia w tryb zmieniarki, na urządzeniu WEFA powinna świecić się niebieska dioda (Uwaga! dioda sygnalizuje prawidłową komunikację pomiędzy radiem a urządzeniem-jeżeli dioda nie świeci urządzenie nie będzie działać prawidłowo, pomimo, iż będzie mieć zasilanie). W przypadku urządzeń z funkcją Bluetooth (WF606,WF603,WF602) należy wyszukać dostępnych urządzeń w telefonie o nazwach dla

  • WF606 – WEFATECH
  • WF603 – Bluetooth Kit
  • WF602 – Bluetooth kit

I kliknąć połącz- prawidłowe połączenie powinno zostać zasygnalizowane sygnałem dźwiękowym.

Od tego momentu powinna pojawić się możliwość streamingu muzyki wraz z możliwością przełączania utworów z poziomu radioodbiornika oraz kierownicy.

Urządzenia WF606 i WF603 posiadają możliwość wykorzystania ich jako zestawu głośnomówiącego, funkcja ta jest aktywna w momencie korzystania z modułu (radio musi być w trybie zmieniarki CD) .Wymagane jest zainstalowanie dołączonego w zestawie mikrofonu.

W przypadku słuchania np. radia FM – radio nie wycisza się automatycznie (wyjątek niektóre modele Toyota :)) – wymagane jest przełączenie radia w tryb zmieniarki w celu odebrania rozmowy.

Odbieranie i rozłączanie połączeń możliwe jest przyciskami <<,>> na radiu i kierownicy.

Urządzenie WEFA WF606 posiada tzw. pierwszeństwo źródeł. Jeżeli nie streamujemy muzyki poprzez BT i nie mamy podłączonego pendriva z muzyką, dźwięk odtwarzany jest z gniazda Aux.

Włożenie pendriva z plikami muzycznymi powoduje rozpoczęcie odtwarzania z gniazda USB.

Włączenie aplikacji do odtwarzania dźwięku w  urządzeniu Bleutooth (np. Youtube,Spotify,Tidal) powoduje przerwanie odtwarzania z USB i rozpoczęcie streamingu Bleutooth, wyłączenie aplikacji powoduje powrót do odtwarzania z USB od chwili zatrzymania.

Funkcja zestawu głośnomówiącego jest nadrzędna dla wszystkich źródeł.

Urządzenia WF606 oraz WF605 pozwalają na odtwarzanie plików muzycznych z przenośnych pamięci flasch  Pendrive oraz kart SD/microSD (poprzez czytnik kart – dołączany gratis dla urządzenia WF606).

Obsługiwana jest większość dostępnych na rynku pendrivów i kart do 32GB – także USB3.0.

Możliwa jest także obsługa większych nośników 64GB. Wymagane jest sformatowanie pamięci w trybie FAT32. Nazwy katalogów i utworów nie mają znaczenia mogą to być zarówno CD1 jak i POP JAZZ czy dowolne inne.

Nośnik pamięci powinien zawierać tylko pliki muzyczne, nie powinien zawierać podkatalogów w katalogach głównych.

Jeżeli utwory umieszczone są luzem (bez katalogu) będą odtwarzane jako CD1.

Maksymalna ilość utworów w katalogu nie powinna przekraczać 99, jeżeli będzie ich więcej – będą odtwarzane, jednak zazwyczaj dwucyfrowy wyświetlacz radia rozpocznie odliczanie od początku i utwór np.,102 będzie wyświetlany ponownie jako TR02

Ilość katalogów/folderów zależy od możliwości fabrycznego radia i z naszych obserwacji wynika, iż kształtuje się następująco (dane tylko pomocnicze na podstawie testów):

  • VAG (VW/Audi/Seat/Skoda)- 6 folderów
  • Toyota/Lexus 15 folderów
  • Honda/Acura 15 folderów
  • Mazda 6 lub 10 folderów
  • Nissan 9 folderów
  • Suzuki 9 lub 15 folderów
  • Volvo HU-xxx 6, 10 lub 15  folderów
  • Peugeot/Citroen 6 folderów
  • Renault 6 or 9 folderów
  • Fiat/Alfa 10 lub 15 folderów
  • Chrysler 6 folderów
  • Ford 6 folderów

Urządzenia WEFA serii 6 rozpoznawane są przez radio jako zmieniarki CD, na wyświetlaczu pojawi się CD XX  określający numer odtwarzanego katalogu, i TRXX numer odtwarzanego utworu – przykładowo utwór 24 z katalogu trzeciego będzie wyświetlaczu  jako „CD03 TR24”

W przypadku streamingu BT wyświetlane informacje np. CD 2 TR16 ukazywane są losowo i nie mają  odzwierciedlenia z odtwarzanym plikiem w telefonie.

Urządzenia WEFA nie obsługują znaczników id3tag (nie wyświetlają nazw utworów).

Nie kopiują także książki telefonicznej, nie wyświetlają numeru dzwoniącego.

Urządzenia WF606 i WF605 pozwalają na aktualizację i zmianę oprogramowania.

Funkcja ta w szczególności przydatna jest, gdy chcemy zwiększyć lub zmniejszyć poziom głośności urządzenia +/- 2 dB. Stale pracujemy także nad dopasowanie urządzeń WEFA do fabrycznych radioodtwarzaczy, co sprawia że pojawiają się nowe wersje oprogramowania poszerzające listę kompatybilnych radioodtwarzaczy.

Wskazówki instalacyjne wg marki samochodu